Szakterület:
Gyermekfogászat
Fogszabályozás
Diploma:
Semmelweis Egyetem, Fogorvostudományi Kar, 1986
Szakvizsgák:
Fog- és szájbetegségek szakorvosa, 1991
Gyermekfogászat szakorvosa, 1998
Fogszabályozás szakorvosa, 2004
Konzerváló fogászat és fogpótlástan szakorvosa, 2007
Nyelvtudás:
Angol
Tagságok:
Magyar Orvosi Kamara Fogorvosi Tagozat
Dr Poduszló Ernő vagyok, 1986 június 20.-án végeztem a Budapesti Semmelweis Orvostudományi Egyetem Fogorvostudományi Karán. 1990 végéig körzeti fogorvosként dolgoztam, az Aggteleki Nemzeti Parkhoz tartozó 10 falu lakosságának a fogászati ellátását végeztem. 1991 január 1-től a Miskolci Semmelweis Kórház Gyerekfogászatán folytattam a munkát. 1989-től magánrendelést is folytattam Miskolcon. 1993-tól élek és dolgozom Budapesten. A fogászaton belül elsősorban fogszabályozással foglalkozom.
Néhány szó a fogszabályozásról (hitek és tévhitek).
Ma már a fogszabályozás nincs korhoz kötve , megkülönböztetünk kisgyerekkori , gyerek- és ifjúkori és felnőttkori fogszabályozást. Kisgyerekkorban (kb. 8 éves korig) kísérletet teszünk a rossz szokásokról való leszoktatásra. Ilyen rossz szokás például az ujjszopás, ami nagyon komoly állcsont-deformitást okoz (gótikus szájpadlás). Ebben az életkorban az esetek 90%-ban én személy szerint csak kivehető készüléket javasolok. A beragasztott (fix ,multiband) fogszabályozó készülék tisztántartása nagyon komoly szájhigiéniát , precíz fogmosást igényel, amire ez a korosztály még nem elég érett. Másrészt próbáljuk a beragasztott készülék viselési idejét a lehető legrövidebb időre csökkenteni.
Gyerek- és ifjúkorban (kb. 8-18 év között) az esetek többségében kivehető készülékkel kezdünk és az esetek döntő többségében beragasztott készülékkel folytatjuk a kezelést. A fogszabályozás nemcsak a fogazat szabályossá tételét végzi, hanem beállítja az alsó (állkapocs) és felső állcsont egymáshoz való helyes viszonyát , tehát állcsontorthopédiát is végez. Pl: tágitja a fogívet, emeli a mélyharapást, zárja a nyitott harapást) . Az állcsontok egymáshoz képesti helyes beállítását el tudjuk végezni a még növekedő fiatal gyerekeknél kivehető készülékekkel. Ilyenek pl. Hansa, Myobrace. Ezekkel a készülékekkel jóval kisebb erőt fejtünk ki mint a fix készülékkel , nem avatkozunk bele „durván” a fejlődésbe, hanem a helyes irányba terelgetjük azt.
14 éves kortól felfelé döntő többségében már csak a multiband (éjjel –nappal beragasztott) kezelés segít, fogivek tágítására már eléggé lecsökkentek a lehetőségek , ezért sokszor a kezelést kombinálni kell foghúzással. Többek között ezért van szükség a kezelés elött panoráma-rtg. és teleröntgen, vagy CT felvételekre, mert ezek és a lenyomatok alapján vett kiöntött gipszminták kiértékelésével tudunk kezelési tervet készíteni. Mérések alapján „nagy valószinűséggel” meg tudjuk előre mondani, hogy a kezelés elvégzéséhez szükség lesz-e fogeltávolításra.
A végére egy jó tanács: aki azt látja magán, hogy szép fogai vannak ugyan, de az alsó fogsorán a frontfogai kicsit „kuszán” állnak, ne habozzon, keresse fel a fogorvosát, mert a helyzet rosszabbodhat. (Ezt az elváltozást döntő többségében a bölcsességfogak okozzák, de ezen lehet segíteni).